Rinoplasti

31 Mart 2018 by admin0

Rinoplasti olarak sık sık duyduğumuz estetik ameliyat burunda var olan şekil bozukluklarını düzeltme amacıyla yapılan cerrahi işlemler serisidir. Günümüz estetik alanında en çok ilgi duyulan alan rinoplasti olarak karşımıza çıkmaktadır. Burun yapılarından memnun olmayan kişilerin sıkça başvurduğu bir ameliyat türüdür. Kolay gerçekleşen ve zahmetsiz olan bu ameliyat bu rahatlığından dolayı sıkça tercih edilir. İnsanlar ameliyattan sonra kolayca toparlanabilmekte ve sosyal hayatlarına ve iş hayatlarına geri dönebilmektedirler. Rinoplasti olarak yapılan bu estetik ameliyatlarda eğer hastanın bir deviasyon sorunu var ise o da bu ameliyat esnasında düzeltilmektedir. Deviasyon burunda var olan kemikten ya da kıkırdaktan dolayı nefes alınmasını engelleyen durumdur. Bu ameliyatların var olmasında ki temel amaç kişinin yüz yapısına en uygun burun şeklini yapmak ve buruna tamamen doğal bir burun yapılmasını sağlamaktır.

Kimler Rinoplasti Ameliyatı Olabilir?

18 yaşını doldurmuş olan hastalar rinoplasti ameliyatı için uygun sayılırlar. Bu estetik ameliyatı olabilmek için anesteziye karşı uygun bir bünye olması da oldukça önemlidir. Hasta ile doktor arasında ki iletişim oldukça önemlidir. Hastanın neden bu ameliyatı istediği özellikle sorulmaktadır. Psikolojik olarak sorunları olan ve ünlü kişilere benzemek amacıyla gerçek dışı hayallere kapılan kişiler kesinlikle psikolojik servislere yönlendirilmelidir. Bu konuda uzman olan hekimlerimiz de gerekli bilgi ve birikime sahiptirler.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rinoplasti ameliyatı için en çok başvurulan yöntem genel anestezi ile hastanın uyutulması ile gerçekleştirilir.

  • Bu ameliyat ortalama iki saat kadar sürmektedir.
  • Süre hasta kişinin burun yapısına ve yapılacak olan işleme bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.
  • Ameliyat işlemi kemik ve kıkırdağın dokularının deriden ve mukozadan ayrılması ile yapılır.
  • Kemiğe ve kıkırdağa yapılacak olan müdahale ve yeniden şekil verme işlemlerinden sonra burun tekrardan kapatılır.

Bu işlemler sonrasında kişinin derisinde kesinlikle bir kesik izi kalmamaktadır. Ameliyattan sonra burun deliklerinin içerisi silikon tamponlar ile kaplanır ve burun dış kısmına ise atel adı verilen şekil koruyucu konulur. Ameliyat sonrasında hastanın ten yapısına bağlı olarak değişen miktarda morluklar ve şişlikler oluşabilir. Bu duru ise ikinci günden itibaren iyileşmeye başlar. Silikon tamponlar ikinci gün çıkartılırlar. Burunun şeklini sabitlemek için kullanılan atel ise bir hafta sonra alınır. Bu süre içerisinde ve devamında hastanın burun sağlığı için dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Hasta iyi bir istirahat ile dinlenmelidir. Tütün ürünleri ve alkol kullanımı kesilmelidir. Burun dış etkilere karşı tamamen korunmalıdır.

Rinoplasti işlemi gören burunların tam ve gerçek şeklini alması ortalama 6 ay ile 1 sene içerisinde zaman almaktadır. Ameliyat olan kişi bu süre içerisinde gereken aralıklarda kontrollere gitmelidir.

Rinoplasti ameliyatı konusunda uzman plastik cerrahi uzmanları doktorlarımız tarafından verilmektedir. Burnunuzda ki tüm şikayetleriniz ve sahip olmak istediğiniz burunla ilgili gereken tüm işlemleri tarafımızdan sağlayabilirsiniz. Muayenehanelerimize gelerek istediğiniz buruna sahip olmanız ve yüzünüze ne uygun burun şekli ile ilgili görüşmeler sağlayabilirsiniz. Uzman doktorlarımız ile görüşerek burunuzla ilgili tüm bilgileri alabilir ve üç boyutlu teknolojiler ile yapılacak olan burnun ön görünümünü inceleyebilir ve bu sayede çeşitli tipler arasından doktorunuz ile karar vererek sizin için en uygun olan burun seçimini yapabilirsiniz. Bu işlemlerin tamamı ve de aklınıza takılan herhangi bir sorun için muayenehanemize gelebilir ve doktorlarımız ve uzman kadromuz ile görüşerek gerekli kararların alınması için tüm işlemlerin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *