Rinoplasti Sonrası 

29 Ocak 2018 by admin0

Burunda var olan şekilsel ve işlevsel bozuklukların giderilmesi amacı ile insanlar bazı cerrahi müdahale yöntemlerine başvurmaktadırlar. Bu yöntemlerden karşımıza en çok çıkan ise burun estetiğinde rinoplasti yöntemidir. Bu yöntem ile hasta ile plastik cerrahi uzmanı arasıdan bir karar varılarak hastanın sahip olacağı yeni burun en ince detayına kadar belirlenir. Bu aşamadan sonra hasta genel anestezi yani narkoz etkisindeyken plastik cerrahı tarafından gerekli ameliyat işlemleri gerçekleştirilerek hastanın burnu yeniden şekillendirilir. Rinoplasti sonrası hasta bir gün kadar süre hastanede tutular. Hasta bu bir günlük sürecin sonrasında taburcu edilerek evine dönebilir.

Rinoplasti Ameliyatı Hakkında Bilgi

Rinoplasti ameliyatı sonunda hastanın burun delikleri içerisine tamponlar yerleştirilir. Bu tamponların amacın burunun şeklini korumaktır. Eski yöntemlerin aksine günümüzde silikon tamponların kullanılması, tamponların çıkartılması esnasında hasta kişide herhangi bir ağrı ya da bir sızıya sebep olmaz. Tampon dışında burun üst kısmına ise plastik ya da farklı malzemelerden elde edilen atel adı verilen malzeme kullanılır. Atel ise burunun şeklinde bir bozukluk olmaması için vardır. Tamponlar ameliyatın ertesi günü çıkartılırken, atel yaklaşık bir hafta boyunca tutulur. Bu ilk süreç hasta için oldukça önemlidir. Ameliyatı yapan plastik cerrahi uzmanının işlemlerini yapması kadar hastanın da kendisine bakması bir o kadar önemlidir. Unutulmamalıdır ki rinoplasti sonrası burunun istenilen şekli alması ortalama bir sene kadar bir zaman almaktadır. Bu süre boyunca hastanın burun sağlığına son derece titiz bir şekilde dikkat etmesi gerekir. Aksi halde burunda istenilmeyen yamulma, eğilme, çökme gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Rinoplasti Sonrası  Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eğer sizde burnunuzdaki bir şekil bozukluğundan şikâyetçi iseniz ve bu konu için çözümü estetik ameliyatta bulduysanız bu rinoplasti sonrası dikkat etmeniz gerekenler şu şekildedir:

  • Rinoplasti sonrasıilk süreçte başınız dik olacak şekilde uyumalısınız.
  • Tüketeceğiniz yiyeceklerin de bedeninize doğrudan etkisi olacağı için sağlıklı ve doğru beslenmelisiniz.
  • Dişler ile burun birbirine çok yakın olduklarından dolayı diş fırçalarken de son derece dikkatli olmalısınız.
  • Rinopasti sonrasında ki ilk bir aylık süreçte eğilme ya da fazla efor ve güç isteyen işlerden uzak durmanızda fayda olacaktır. Bu süre boyunca bol miktarda dinlenmelisiniz.
  • Ameliyat sonrası ilk iki aylık süreçte gözlük kullanımı durdurulmalıdır. Aksi halde burunda ki kemik üzerine basınç yapan gözlükten dolayı bu kısımda istenmeyen çökmeler ve kıkırdak dokusunda şekil bozuklukları meydana gelebilir. Bunun yerine lens kullanmanız tavsiye edilir.
  • Yürüyüş gibi sporlar dışında bir süre spordan da uzak durmanız gerekmektedir. Futbol, basketbol, voleybol gibi topla oynanan ve yüze darbe alma riski olan sporlardan uzak durumladır. Bu süreçte buruna gelecek olan bir darbe hem şekil bozukluğuna hem de burnun ödem yapmasına neden olacaktır.
  • Ameliyattan sonra ki yaklaşık 3 aylık süreçte doğrudan güneş ışığından kaçınılmalıdır. Eğer güneş ışınlarına kaçınılmaz şekilde çıkmanız gerekirse de bu durumda yüksek güçlü güneş kremleri ile güneşten korunabilir, takacağınız şapka ile güneşi kesebilirsiniz.
  • Bu gibi hastaların rinoplasti sonrasıdikkat etmesi gereken birçok konu vardır. Hastanın bu konu da hekimi tarafından da bilinçlendirilmesi son derece önem teşkil etmektedir. Tüm bunların yanı sıra hasta kişi doktoru tarafından belirlenen aralıklarda kontrol muayenesine gelmelidir. Dikkat edilmesi gerekenler kadar kontrol muayeneleri de oldukça önemlidir. Uzmanlarımız ameliyat öncesi ve sonrası hastalara destek ve bilgi vermektedir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *