Rinoplasti Ameliyatı

27 Ocak 2018 by admin0

Rinoplasti burundaki şekil bozukluklarını düzeltmek amacı ile yapılan cerrahi işlemlere denilir. Estetik işlemler arasında en çok yapılan operasyon türüdür. Rinoplasti ameliyatı hastanın nefes almasında sorun yaratan kemik ya da kıkırdak eğriliklerinde yapılır. Ameliyat esnasında kemik ve kıkırdak yapıları yeniden şekillendirilir. 18 yaşını doldurmuş olan hastalara bu işlemin yapılması uygun görülür. Estetik ameliyatlar öncesinde mutlaka gerekli olup olmadığına dair ön görüşmeler yapılmalıdır. Zira günümüzde özellikle gençler birilerine benzemek uğruna ameliyat masasına yatmayı göze bile almaktadırlar. Estetik ameliyatlar lokal ya da genel anestezi altında gerçekleşir. Burun ameliyatları zor ameliyatlardır. Bu sebeple gerekmedikçe burun yapısı oynanması riskli durumlardır.

Burun Ameliyatı Teknikleri

Rinoplasti ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere iki tiptedir. Kapalı olan tipte bütün kesiler burun içinde gerçekleştirilir. Açık tipte ise burun ucundan kesi ile açılarak işlem yapılır. Her iki teknikte de cerrahın kararı etkilidir.

Rinoplasti Ameliyatlarındaki Amaçlar

Rinoplasti ameliyatı denildiğinde amaç burun küçültmek ya da kemik almak değildir. Amaç tamamen buruna istenilen şekli vermektir. Bu durumda bazen küçültmek bazen de büyütmek için operasyon yapılır. Burun ucunda bile problem varsa bu sorun giderilir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası

Ameliyat en az 1,5 saat sürer. Bir hastane ameliyathanesinde genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyat sonrasında ağrı ve sızıların olması normaldir. Doktor inisiyatifinde gerekirse 1 gece hastanede kalış önerilir. Şişlikler 1 hafta içerisinde inmeye başlar. Spor ya da aktivitelerde ağır olanlardan kaçınılmalıdır.

Rinoplasti ameliyatı sırasında hastada nefes almada problemler yaşanıyorsa giderilebilme şansı vardır. Burun estetiği ameliyatlarında yaş olarak 18 olarak ayrıca psikolojik olarak da hazır olunması gereklidir. Burun yüz bölgesinde en önemli bölgeyi kapladığından en küçük hata bile görüntüyü etkiler. Bu sebeple operasyon öncesi doğru planlamalar yapılmalı, doğru cerrah seçimine yönlendirilmelidir.

Rinoplasti ameliyatı her aşamasında doğru analizler ve programlar, tetkikler isteyen bir işlemler sıralamasından oluşur. Operasyon öncesinde yaptığımız tüm teknikler hastamızla olan görüşmelerde karşılıklı bilgi aktarımı yapılır. Bu planlamaya özellikle dikkat ederiz ki, gerek ameliyat sonrasında gerekse iyileşme döneminde hastamız ek sorunlar yaşamasın, sıkıntıları olmasın. Burun estetiği ameliyatlarında her şeyden önce konusunda uzman bir cerrahın olması olmazsa olmaz detaydır. Bunun yanı sıra yanındaki teknik kadro da aynı deneyime sahip olmalıdır. Hastanın ameliyat öncesinden çok ameliyat sonrasına önem veririz. Zira oluşabilecek komplikasyonlar her estetik operasyon için geçerlidir. Bu sebeple her öneri gerek hasta için gerekse doktoru için önemli durumlardır. Hastamıza net olarak yapılacaklar ve oluşabilecek olumlu olumsuz her türlü detayı bilgilendiririz ki bu da deneyimlerimizin bir sonucudur.

  • Burun ameliyatı sonrası ilk 24 saat hastanende kalınması uygundur.
  • Ameliyat sonrasında ilk 1 hafta son derece dikkatli olunmalıdır.
  • 6 hafta süre ile gözlük kullanımı önerilmez.
  • Burun son şeklini alması nerdeyse 1 seneyi bulur.

Bize başvuran hastalarımızda yaşanan burun şekli bozukluklarına istinaden hasta doktor ilişkilerimizde iletişimimize son derece önem veririz. Hastamızın ameliyattan beklentilerini dikkate almanın yanı sıra deneyimlerimiz doğrultusunda hastamıza da gerekli önerileri sunarız. Görüşmeler esnasında hastamızın burnunun tüm yönlerden fotoğrafını alır ve karşısında istenen burun yapısını karşılaştırarak birlikte analiz yapma yoluna gideriz. Amacımız hasta yüzüne uygun, doğallıktan uzak olmayan ancak sıkıntıları giderilmiş olarak işlemimizi tamamlarız. Bizim için önce sağlık sonra hastamızın isteği gelir. Her zaman önerimiz konusunda uzman bir cerrahla burun ameliyatı için adım atılmasıdır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *