Revizyon Burun Estetiği

23 Mart 2018 by admin0

Revizyon tanımını televizyon programlarında, gazete ve dergilerde sık – sık duymuşuzdur. Peki nedir revizyon kavramı? Revizyon burun ameliyatı olmuş kişilerin sonuçtan memnun kalmadığı zaman doktoruna gidip düzeltme yapma hakkı olarak belirtilir. Bu prosedür olarak da gerekliliği olan bir durumdur. Estetik ameliyatlarda başarı oranı tam anlamıyla doktorun ne kadar tecrübeli olduğu ile doğru orantılı bir durumdur. Bu hasta memnuniyeti için oldukça önemli bir süreçtir. Her ameliyatta doğru sonuç elde edilebilir mi? Bu tamamen hastanın beklentisi ile ilgilidir. Burun ameliyatlarında da memnun olmayan hastada yapılan ikinci bir düzeltme işleminin adı revizyon olarak tanımlanmıştır. Revizyon burun estetiği sonrası memnuniyet düzeyinin daha fazla olduğu gözlenmiştir.

Revizyon Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

İlk burun ameliyatı yapıldıktan sonra hastaların çoğu sonuçtan memnun kalırken çok az bir kısmı da burun operasyonundan sonra sonucu beğenmemektedir. Doktoruna böyle bir düşünce ile giden hastaya öneri revizyon burun estetiğidir. Yani hastanın beğenmediği burun şeklinin düzeltilmesidir. Revizyon ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

  • Revizyon burun ameliyatının üzerinden bir yıl geçmiş olması gerekmektedir.
  • Erken revizyon kararı doğru bir karar değildir, henüz burun tam anlamı ile iyileşmemiştir.
  • Estetik ameliyat sonrası burunda iyileşme tam anlamı ile bir yılı bulur. Eğer bir yıl sonra iyileşme net ise sadece daha minik rötuşlarla düzeltme yapılabilir.
  • Bir yıl sonucunda burunda hala şikayetçi olunan konular var ise o zaman hekim kararı ile revizyon yapılmalıdır.

Burun Düzeltme Ameliyatı riskli Midir?

Her ameliyatta olduğu gibi revizyon burun estetiği ameliyatı da risk oluşturabilecek ameliyatlar arasında yer alır. Çünkü burun daha önce bir kez açılmış olduğu için ikinci kez daha dikkatli bir süreç gerekmektedir. Burada hekim ve ekibin çok dikkatli olması önem taşımaktadır. Bir diğer risk tanımı ise hastanın ikinci bir düzeltme ameliyatına kesin karar verip vermediğidir. Kurum olarak biz bunun ikinci ameliyat için en önemli ikinci madde olduğunu bilmekteyiz. Çünkü hasta ikinci düzeltme ameliyatı sonrası da operasyondan memnun kalmaz ise bu psikolojik açıdan yıkım olabilir. Öncelikle bizim kurum prensibimiz hastayı revizyon düzeltme ameliyatına tam olarak hazırlamaktır.

Revizyon Operasyonunun İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Revizyon ameliyatında hastanın ne istediğini tam olarak anlayıp operasyonu o şekilde kararlaştırırız. Bu noktada düzeltilmesi gereken şekil yapısına göre kaburgadan kemik ya da kulaktan kıkırdak alıp düzeltme operasyonu için ilk adımı atmış oluruz. Bu süreç bizim için son derece önem taşımaktadır. Ekip olarak ameliyat sonucunda hastanın yüzünü güldürebileceğimiz bir çalışma döngüsü ile hareket ederiz. İlk öncesinde prensip olarak hastamıza ameliyatın zorluklarını açıkça anlatırız ki hastamız sonuç olarak ne ile karşılaşabileceğini bilmelidir. Çalışma etiğimiz olarak bütün hastalarımıza bu yaklaşımı benimseriz. Bu hastamızın psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi için son derece önemli bir durumdur. Revizyon burun estetiği operasyonu tam anlamı ile hasta ve hekim birlikteliği sonucudur. Çünkü burun yapısı ilk ameliyat sonrasında ikinci operasyonda zedelenebilir ve iyileşmesi zaman alabilir. Bu hastanın burun yapısı, psikolojik olarak olaya bakış açısı ve hekimin ameliyat başarısı ile doğru orantılıdır. Yani bir bakıma bütünleşik bir destek durumu da diyebiliriz. Sonuç olarak estetik operasyonlarda da risk var olan bir durumdur. Bunun için bizim en önemli prensibimiz hastaya her konuda açık davranmaktır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *