Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Süreyya Şeneldir


Daha iyi nefes almak için burun estetiği ameliyatı


Burun estetik sorunları burun tıkanıklığı sebebi olabilir. Hem de burun içinde hiç bir sorun olmamasına rağmen.

Bunun nasıl olduğunu birkaç örnekle açıklarsak:

Burun ucunun dudakla yaptığı açı yetersiz ise yani burun ucu düşükse hava burna girmekte zorlanır. Sizde de bu sorun varsa elinizle burnunuzu hafifçe kaldırın. Daha iyi nefes aldığınızı hissedeceksiniz. Burun ucunuzu burun estetiği ameliyatları ile kaldırmak hem görüntünüzü değiştirecek hem de daha iyi nefes almanızı sağlayacaktır.

Burun ucunda çukurluklar varsa yani burun ucu mandalla sıkılmış gibiyse, hava burna girer girmez daha ileri gitmesini engelleyecektir. (Burun dış valf yetmezliği diyoruz) görüntü olarak size sinirli bir ifade veren bu çukurluklar nefes almanızı da olumsuz etkileyecektir. Sorun ancak estetik cerrahi ile düzeltilebilecektir. Zayıf ve çukur olan kıkırdakları burun içinden aldığımız kıkırdaklar ile güçlendirdiğimiz zaman hem nefes yolunuz açılacak hem de güzel bir burna sahip olacaksınız.

Şekil olarak burnunuz dar ise (dar burun sendromu) bu darlığın burun içine de yansıması kaçınılmazdır. Hava burun içinde dar bir geçitten geçmekte zorlanacaktır. Bir estetik ameliyatla dar kısımlara yerleştireceğimiz açıcı greftler sayesinde doğal bir burnunuz olacak, en önemlisi de burnunuzdan daha iyi nefes alabileceksiniz.

Burnun içindeki orta bölme düz olmasına rağmen şekil olarak eğik ise bu eğiklik nefes alıp vermenizi etkileyebilir. Dıştaki eğiklik düzeltilirse simetrik görünümde bir burna sahip olmakla kalmayıp daha iyi nefes alıp verebileceksiniz.

Yapılan tüm muayenelerde burun içinin normal olmasına rağmen iyi nefes alamıyorsanız sorun burnunuzun dış şeklinden kaynaklanıyor olabilir. Yapılacak estetik ameliyatla hem görüntünüz düzelir hem de daha iyi nefes alabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatları konusunda daha detaylı bilgi almak icin burun estetiği bölümünü ve sinuzit.gen.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.