Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Süreyya Şeneldir


Çekici ve Fonksiyonel Burun Estetiği


Modern Estetik burun ameliyatlarının yaklaşık yüzyıllık bir geçmişi vardır. Ancak son yirmi yıla kadar burun estetiği kıkırdak ve kemiklerden parça çıkarılarak yapılırdı. Ve estetik burun ameliyatı denildiği zaman burnun küçültülmesi anlaşılırdı.

Burnun fonksiyonları ihmal edilirdi. Herkesin burnu tek tip olurdu ve estetik müdahale yapıldığı hissedilirdi. Daha da önemlisi fonksiyonları kaybolmuş bir burun kaçınılmaz sondu.

Küçük bir burna sahip olmak güzellik kabul edilirdi ve burun fonksiyonlarını feda etmek bu güzelliğin bedeliydi.

Neyse ki son yıllarda güzel burun kavramı değişti. Burnun fonksiyonlarının önemi anlaşıldı. Günümüzde estetik müdahale yapıldığı belli olmayan, yüzle orantılı doğal burunlar hedefliyoruz. Burnun fonksiyonları kaybetmeye hiç tahammülümüz yok. Dahası estetik ameliyatla fonksiyonları daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz.

Burun hem estetik hem de fonksiyonel açıdan insan vücudunun dış dünyaya açılan kapılarından biridir.

Estetik açıdan dış dünyaya açılan bir kapıdır çünkü yüzümüzün en dikkat çeken kısmında, merkezindedir.

Fonksiyon açısından dış dünyaya açılan kapıdır çünkü sağlıklı ve kaliteli yaşam için soluduğumuz havanın burundan geçmesi esastır.

Burnun temel işlevi solunum fonksiyonudur. Nefes alma esnasında hava burunda ısıtılır, nemlendirilir ve de temizlenir. Akciğerlerin kullanımına hazır hale getirilir. Burun bu işlemleri yaparken muhteşem bir performans sergiler. Her bir dakikada 6 litre hava 20 m/sn hızla burundan geçer. Günde 12.000 litre hava burunda ısıtılır nemlendirilir ve temizlenir.

Koku alma işlevi de üzerinde önemle durulması gereken bir burun fonksiyonudur. Çünkü koku insan hayatında yemekten cinselliğe kadar geniş bir yelpazeyi etkiler.

Burun özel şekli sayesinde fonksiyonlarını yerine getirebilir. İdeal bir burun ameliyatında fonksiyon estetik dengesi gözetilmelidir. Rinoplasti ameliyatının amacı itici ve fonksiyonları yetersiz bir burnu çekici ve fonksiyonları kazandırılmış bir burna dönüştürmektir.

Burnun şekli ve fonksiyonları içiçe geçmiştir. Estetik kaygı ile yapılan bir ameliyat fonksiyonlarda olumlu veya olumsuz değişikliğe yol açabilir. Fonksiyonlara yönelik bir ameliyat da burun şeklinde olumlu veya olumsuz değişikliğe yol açabilir. Başarılı bir cerrahi sonuç için burun ameliyatını yapan hekim bu ilişki ve etkileşimi hiç akıldan çıkarmamalıdır. Cerrahi operasyon esnasında yapacağı her işlemin hem estetik hem de fonksiyonel etkilerini hesap etmelidir. Bu bağlamda burun ameliyatını hekimin hastanın burnu ile oynadığı satranç oyununa benzetebiliriz.

Rinoplastide tatminkâr sonuç elde edebilmek için burnun dışındaki kontür ile burnu oluşturan anatomik yapı arasındaki ilişkiyi anlayabilmek gerekir. Cerrah ancak bu sayede üç boyutlu düşünüp, doğal görünümlü ve fonksiyonları tam bir burun oluşturabilir.