Kemerli Burun Estetiği 

19 Mart 2018 by admin0

Burun estetiği son zamanlarda ülkemizde yaptırılan cerrahi operasyonların başında gelmektedir. Burun kemiklerinin doğuştan veya sonradan alınan bir darbe sonucu burnun üst noktasında kemer oluşmaktadır. Bu kemer çoğu zaman zarar vermemektedir. Ama kemer görüntüsünden rahatsız olan insanlar plastik cerrahi uzmanına başvurarak genel anestezi ile yapılan bir operasyon sonun bu kemeri aldırabiliyorlar.

Kemerli burun estetiği 2 ile 5 saat arasında süren bir plastik cerrahı ve bir kulak burun boğaz uzmanı gözetiminde yapılan bir operasyondur. Operasyon sonunda hasta 1 ile 3 gün hastanede yattıktan sonra taburcu olabilir. Operasyon esnasında burun derisi kaldırılarak kemerli burun kemiği yontularak gerekirse kırılarak istenilen şekle kavuşturulur. Bu işlem sırasında burunda bulunan ve nefes almayı güçleştiren et parçaları da kotarize edilir. Hastanın bu operasyon öncesinde boğaz enfeksiyonu veya boğaz akıntısı olmaması önem gerektirir. Operasyon sonunda kemerli burun estetiği olan hastanın burnuna ilk üç gün kanamayı engelleyici silikon burun tamponu yerleştirirler. Ameliyattan çıkan hasta genellikle 1 gün sonra taburcu edilir. İlk 1 hafta burunda buluna tamponlar kanamayı ve nefes almayı engelleyecektir. Bir haftanın sonunda doktor gözetiminde tamponlar çıkartılır.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmese Gereken Noktalar Nelerdir?

 •         Yorucu faaliyetlerden ilk 2 hafta uzak durulmalı.
 •         Tamponlardan dolayı oluşan akıntılar sürekli bir peçete yardımı ile temizlenmeli.
 •         Katı yiyecekler ilk 2 hafta yenmemeli.
 •         Burun kemiği kaynayana kadar darbelerden korunmalı.
 •          Sağlıklı bir yaşam için sigaradan uzak durulmalı.
 •         Alkol ilk 2 hafta tüketilmemeli.
 •         İlk 6 ay kontrollere düzenli gidilmeli.
 •         Sıvı içecekler ilk hafta pipet yardımı ile tüketilmeli.

 

 Tamponlar alındıktan sonra burun temizliği için deniz suyu kullanılmalıdır. Burun içinde kalan pıhtılaşmış kan parçalarını deniz suyu ile temizleme işlemi yapılır. Bu işlem günde 5 kere tekrarlanır. Kemerli burun estetiği sonrası burnun nihai şeklini alması 1 yılı bulmaktadır. İlk 6 ay içerisinde burunda şişlikler meydana gelecektir. Ameliyat esnasında buruna uygulanan darbeler sonucu oluşan bu şişliklerin inmesi 6 ayı alacaktır. Bu süreç esnasında buruna masaj uygulanması şekil ve sağlık bakımından çok büyük önem arz etmektedir. Kemerli burun estetiği sonrası burnu yukarı kaldırmak için burun ucuna özel bir kıkırdak doku yerleştirilir. Bu doku sayesinde burun ömür boyu darba almadığı müddetçe istenilen yükseklikte kalması sağlanır.

Hasta Sağlığı Açısından Burun Ameliyatı

Ülkemizde gelişen teknoloji ile son 10 yıl içerisinde her sağlık kuruluşunda ve özel polikliniklerde bu operasyon yapılmaktadır. Ama her yerde yaptırılması sağlık açısından uygun değildir. Bu hizmeti veren kuruluşta bulunması gereken özellikler;

 •         Alanında uzmanlaşmış sağlık ekibi bulundurmak
 •         Kurumsal olarak titiz olmak
 •         Sağlık ve hijyen koşullarının en üst seviyede olması

Ülkemizde istenilen performansı veren sağlık kuruluşu az bulunmaktadır. Burun estetiği alanında uzman olmuş bir kurum olarak hasta bakımından en üst düzeyde performans sağlayabiliyoruz. Hastalarımızın gerek operasyon öncesinde gerek ise operasyona müteakip 6 ay sonrasında takibini büyük bir titizlikte gerçekleştiriyoruz. Kemerli burun estetiği korkulan bir operasyon değildir. Aksine sağlık bir gerekliliktir. Operasyon sonrası 2 yıl içinde hasta normal ve nihai burun yapısına kavuşmaktadır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *