Op.Dr. Süreyya Şeneldir

İdeal Burun


Uzun Burun Ucu


Burnun yüzden öne doğru olması gerektiğinden daha uzun durması durumuna diyoruz. Özellikle profilden bakıldığı zaman yüzün görünümünü bozan bir durumdur. Pinokyo burnu diye de adlandırırız. Uzun burun ucuna sahip olanlarda genellikle burun deliklerinin aşırı görünmesi de soruna eşlik eder. Uzun burnu düzeltirken bunu atlamamak gerekir.

Çenenin küçük oluşu burnu olduğundan fazla uzunmuş gibi gösterebilir. Bu da son derece dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Dikkat edelim! Eğer çene küçük ise burnu ne kadar kısaltırsak kısaltalım hala yüzde uzunmuş gibi durur. Bu gibi durumlarda çeneye de küçük müdahaleler yapmak gerekebilir

Çenemle ilgili sorun olduğunu yazınızı okuduktan sonra fark ettim. Çenemi nasıl öne alıyorsunuz?

Çeneyi öne almak için 3 yöntem var.

1. Çene ucuna yağ enjeksiyonu: Nispeten kolay bir yöntem. Karın bölgenizden aldığımız yağı çene ucuna enjekte ediyoruz. Ağrısız. Çene ve karında fazla bir şişlik, morluk olmuyor. Enjekte ettiğimiz yağın %70 kadarı eriyor. Kalan %30 çeneyi büyütmeye yetiyor.

2. Çene ucuna protez konulması: Çene ucuna ağız içinden veya çene altından koyabiliyoruz. İhtiyaca göre çok çeşitli ebatları var. Slikon, mersilen veya farklı maddelerden yapılıyor. Hiç erimiyor, ömür boyu aynı kalıyorlar.

3. Çene ucu kemiğinin kesilerek öne alınması: Çene ucu kesilip tel vidalar ile öne doğru taşınıyor. Ağrılı, hasta için zor bir yöntem. Kalıcı, ömür boyu değişmiyor. Bu üç yöntemden hangisine uygun olduğunuza artıları ve eksileriyle beraber karar veriyoruz.