Op.Dr. Süreyya Şeneldir

İdeal Burun


İdeal Burun Nasıl Olmalı


İdeal burnu 5 kelime özetler ;

Simetri
Oran
Uyum
Doğal
Fonksiyon

Rinoplasti ameliyatı, çekici,simetrik yüz ile uyumlu doğal ve fonksiyonları kazandırılmış bir burnu hedefler.

Çekici burun doğaldır, yüzün diğer yapıları ile uyumludur. Umberto Eco “Güzel olan her şey iyi orantılanmıştır” der. Güzel ve çekici burun da iyi orantılanmış olmalıdır. Burun hem yüzle hem de kendi içinde orantılı olmalıdır.

Burna ışık düştüğü zaman gölge ve parlaklıklar tam olması gereken yerde olmalıdır.

Aynaya baktığımızda veya insanlarla iletişim halindeyken hep burnumuzun cephesi ön plandadır. Profil görüntüsü ikinci plandadır. Bu bağlamda başarılı bir burun estetiğinde ön cepheden görünümü düzgün oturtmak esastır.

Yandan görünümdeki sorunları gidermek de önemlidir. Ancak önden görünümde ortaya çıkabilecek eksiklikler çok daha acımasız olmaktadır.

Çekici bir burun “ben varım” demelidir. Aşırı küçültülmüş, silik ve dengesiz bir burun çekici olamaz.

Güzel bir burun yüzün diğer güzelliklerini de ortaya çıkaracaktır.

Güzel ve doğal yapılmış bir burun asla estetikli gibi durmaz. Sizi hiç tanımayan birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlamaz.Tanıyanlar ise ameliyat sonrası sizdeki pozitif değişimi hemen fark eder.Ama çoğu bunun burundan kaynaklandığını bile anlamaz.

Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze iyice oturur. Sonuç doğal ve güzel olduğu için kişi asla yeni halini yadırgamaz. Hatta çoğu insan eski burnunu bile unutur.