Burun Ucu Kaldırma 

5 Mart 2018 by admin0

Estetik geçmiş tarihlerden bu yana her dönemin insanını en çok ilgilendiren konulardan biri olmuştur. Bedeni, saçları, yüzü güzelleştirmek için farklı yöntemlere başvurmuşlardır. Çeşitli bitkiler ve bitki karışımı ile estetik olarak güzellik kavramını hep canlı tutmayı başarmışlardır. Kadın erkek fark etmeksizin güzellik kavramı ile ilgilenmişlerdir. Peki, ilk burun ameliyatı Türkiye’de kaç yılında yapılmıştır? İlk burun ameliyatı ülkemizde 1960’lı yıllarda yapılmıştır. Ancak bu ameliyat yöntemi sadece burun küçültme işlemi olarak yapılıyordu. Kemik aldırmak, eğri burun yapısını düzeltmek gibi olanaklar neredeyse imkansızdı. Gelişen teknoloji ile artık neredeyse en zorlu ameliyatlar bile çok rahat bir şekilde tamamlanıyor. Peki burun ucu kaldırma ameliyatı burun şeklinin düzeltilmesi için yeterli mi? Tam anlamıyla yeterli olmasa da daha z problemli burunlar için yeterli sayılabilir.

 

Burun Ucu Kaldırma Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

 

Burun ucu kaldırma işlemi burundaki soruna göre değerlendirilen bir operasyondur. Büyük sorun oluşturanlarda pek çözüme ulaştıracak operasyon değildir.  Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi burun ucu ameliyatı için de 18 yaşını doldurmuş olması önemlidir. Daha doğrusu yüz yapısı gelişimi tamamlanmış olması en doğru sonucu vermektedir. Hastalarımız bazen daha erken yaşta ameliyat talebi ile bize başvurmaktadırlar. Eğer sağlık yönünden hayati bir risk yok ise biz kurum olarak gelişimini tamamlamış bir bünye de ameliyat yapmayı uygun görmekteyiz. Peki kimler burun ucu ameliyatı yaptırabilir?

 

  • Burun ucunda düşüklük varsa

 

  • Burun delikleri aşırı küçük ya da aşırı büyük ise

 

  • Burun ucunda asimetrik bir görünüm söz konusu ise

 

  • Burun ucunda bir basıklık söz konusu ise burun ucu kaldırma işlemi yapılabilir.

 

  • Ancak burun kemiği sorunu, burun eğriliği, burun yapısındaki kemerli görünüm için burun ucu kaldırma işlemi yetersiz bir işlemdir.

 

 

Burun Ucu Ameliyatı Sonrasında Sizi Neler Bekliyor?

 

Kurumumuzca burun ucu ameliyatları da diğer ameliyatlar kadar önemsediğimiz operasyonlardandır. Diğer burun ameliyatlarına göre burun ucu kaldırma operasyonu daha hafif bir ameliyattır. Öncelikle Ameliyat yaklaşık 3 saat süren bir süreçte yapılır. Hasta kısa sürede günlük hayatına dönebilmektedir. Biz kurum olarak en son teknolojik yöntemleri kullandığımız için ameliyatı morluk ve kanama olmadan sona erdiririz. Burun ucu sorunu hastaları diğer burun sorunları kadar rahatsız etmektedir. Hastanın isteği doğrultusunda hekimin tecrübesi ve hekimin doğru tespitleri de değerlendirilerek güzel sonuçlar konusunda pek çok ameliyata imzamızı atmış bulunmaktayız. Ebetteki her burun ameliyat gerektiriyor diye bir kavramdan söz edemeyiz. Lakin hastalarımızın çoğu bize psikolojik olarak kendini kötü hissettiğini söyleyerek başvurmaktadır. Hekimlerimizde gerekli incelemeyi yaptıktan sonra hastamıza hangi işlemi yapacağını anlatır. Eğer burun için bir operasyon gerekmiyor ise bunu da hastamıza muhakkak izah eden bir tutum sergilemekteyiz. Bazen oldukça güzel bir burun yapısına sahip olan hastalarımız da bize başvurabiliyor. Gerek çevre baskısı gerek depresif nedenlerle kendilerinde değişim isteyebiliyorlar. Biz o zaman öncelikle hastamızı psikolojik anlamda bir hekime mutlaka yönlendiriyoruz. Burun ucu ameliyatında iki yöntem operasyon yapmaktayız. Birincisi kapalı tekniktir. Bu teknikte iz kalma ihtimalı oldukça azdır. Burun içeriden kesi yapılarak düzeltilir. Diğer teknik ise açık teknik ile operasyon yöntemidir. Bu teknikte küçük bir iz kalabilir. O da çok dikkatli bakıldığında fark edilebilir. Açık ameliyatta burun deliklerinin arasından bir kesi yöntemi yapılarak operasyonu gerçekleştiririz. Bu iki yöntem de burun ucu kaldırma ameliyatlarında kullanılan yöntemlerdir. Biz de hastanın tercihi ve bizim bilgilerimiz doğrultusuna bu kararı veririz.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *