Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Revizyonu


Neden Burun Revizyonu


Neden Burun Revizyonu“Hiç bir burun başarısız bir estetikten daha çirkin değildir.”

Çünkü ;

Doğuştan bozuk olan burnun bile yüzle bir uyumu vardır ve iyi kötü fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Fakat başarısız rinoplasti sonrası hem görüntüsü hem de fonksiyonları daha kötüye gidebilir.

İşte sizde böyle bir durum varsa ;

Yani burun estetiği ameliyatı sonrası burnunuzun yeni görünümü sizi rahatsız ediyor beraberinde nefes alma sorunlarıda yaşıyorsanız;

Bu sorunların çözümü için revizyon burun estetiği ameliyatı olmanız gerekebilir.

Çünkü;

Bu durumda ikinci (düzeltici) burun estetiği ameliyatı, keyfi olmaktan çıkıp bir gereklilik haline gelmiş olur.

Revizyon ameliyatının gerekliliğini muayene olmadan nasıl anlarsınız? Bunun için size iki kritik sorum var:

1. Her şey makul ama ufak detaylar mı sizi rahatsız ediyor?

2. Aynaya baktığınızda veya insanlar sizi gördüğünde burnunuzdaki kusur hemen fark ediliyor mu? Nefes alışınız zorlaştı mı?

Cevabınız birincisiyse düzeltici ameliyatın tıbbi bir gereklilik olmadığını bilmelisiniz. Çünkü ufak tefek kusurlar doğuştan güzel burunlarda bile olabilir.

Kaldı ki bazen daha güzeli olsun diye yapılan müdahaleler ile mevcut olan güzellikten de mahrum kalınabilir.Bu gibi minik sorunlarda revizyon ameliyatı yerine minik dokunuşlar ile sorunların çözülebileceği akılda tutulmalıdır.

Cevabınız ikincisiyse yani burnunuzda bariz sorunlar varsa düzeltici ameliyat, tıbbi bir gerekliliktir.

Sorabilirsiniz;

– Doktor bey bir bariz ve belirgin sorunlar nedir ?

Kısaca anlatalım ;

1. Burun kemiğinden alınan bölüm, alınması gerekenden fazla olmuşsa burun, yumruk yemişçesine göçük veya basık durur (Bkz. Şekil 1) Yüz görünümü gülümsemeye bile müsait olmayacak derecede “ablak” bir hâl alır.

2. Burun ucu (tip) kıkırdağından fazla alınmışsa burun, “mandalla sıkılmış gibi iki yanlı ezik ve çökük” bir vaziyettedir. Bu da hem burun solunumunu engeller, hem de yüz hatlarında sürekli sert ve sinirli bir görüntü oluşturur ki, şahsın kendini olduğu kadar başkalarını da rahatsız edici bir problemdir. (Bkz. Şekil 2)

3. Kemik ve kıkırdak bütünlüğü bozulmuşsa burun, karşıdan iki parçaymış gibi görülür. Bu da, kişinin yüz ifadesini bozar. İdeal burun karşıdan bakışta tek bir parça halinde görülmelidir. Kemik ve kıkırdak münasip bir uyum içindedir. (Bkz. Şekil 3)

4. Burun ucu, aşırı kaldırılmışsa “domuzcuk burnu” denilen bir durum söz konusudur. Kişinin yüzünde kibirli ve gururlu bir ifade olur. Bu ifade zamanla kişinin şahsiyet ve karakterine de yansır.

5. Burun uçlarında topak oluşmuşsa “palyaço burnu” dediğimiz bir görüntü ortaya çıkıyor. Burun ucu topaklanıyor, burun kanatları içeri doğru göçüyor. Bu da yüz ifadesini ve solunumu olumsuz etkiliyor. Burun ucu sadece dikişlerle şekillendirilen hastalarda görülen bir problem bu. Dikişle yapılan sıkıştırmalar topaklanmaya sebep olabiliyor.

6. Yukarıdakilerden farklı olarak;

– Ciddi asimetriler,

– Burunda çökme,

– Burun ucunda düşme,

– Uzun burun ucu (Pinokyo burnu)

– Burnun yüzde uzun veya kısa durması gibi durumlarda ortaya çıkabilir.

Nihayetinde görsel olan bu sorunlar psikolojinizi bozup yaşam enerjinizi bile alabilir.

Böyle bir durumdaysanız önerim bir an önce bu sıkıntılardan kurtulmak için gerekli adımı atmanız yönündedir.

Bazen bu noktada , bu problemi gidermek için gerekli adımları atmaktan çekinen hastalar gördüm. Bence bunun sebebi daha önce yaşanan kötü deneyim ve bunun sonucu ortaya çıkan kaygı.Bu kaygının sizin için gerekli olan revizyon burun estetiğine engel olmasına izin vermeyin.