Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Revizyonu


Merak Ettikleriniz


Estetik burun ameliyatı sonrası burnum tıkanmaya başladı.; Neden böyle bir problem oldu?

Cevabını beraber verelim:

Ya; Ameliyat öncesi burnunuzda zaten nefes almanızı engelleyen problemler vardı ve bunlar gözden kaçtığı için tam çözülemedi.

Ya da; Ameliyat öncesi problem olmamasına rağmen burun şekillendirilirken solunum yollarına zarar verildi. Böylece tıkanıklık ortaya çıktı.

Burada küçük bir parantez açalım:

Estetik problemin yanında solunum problemi de varsa, ameliyat öncesi mutlaka bir sinüs tomografisi çekilmelidir. Bu, hem bahsettiğimiz problemleri hem de muhtemel başka problemleri (sinüzit, polip, etik vb. rahatsızlıkları) tespit etmeye yarayan çok basit ama çok yararlı bir tedbirdir.

Unutmayalım ki; başarılı bir burun estetiğinden sonra bir kaç ay burun tıkanıklığı normaldir. Bu durum burun içi şişlik ve kabuklara bağlıdır. Fakat şişlik ve kabuklanma normal iyileşme süresini aşarak devam ederse, problem var demektir. Mesela ameliyattan 6 ay gibi uzun bir zaman geçtiği halde hâlâ burun tıkanıksa, koku almada bozukluk varsa, hâlâ kuruyup kanıyorsa ve kabuklanıyorsa müdahale gereklidir.

Sigara kullanıyorum. Revizyon ameliyatına mani olurmu ?

Revizyon burun estetiği öncesi en az 1 ay sonrası 1 ay olmak üzere sigara kullanmamalısınız. Aksi durumda ameliyat yaraları iyileşmeyebilir. Ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.