Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Revizyonu


Burun Revizyonu Nasıl Yapılıyor


Revizyon burun estetiğinin nasıl yapıldığından daha önce zamanlaması hakkında bir şeyler söylemek isterim.Klasik bilgi olarak ilk burun estetiğinden 6 aydan sonra yapılabilir denilsede ben en az 9 ay beklemenin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Tüm kusurlar ancak bu zaman zarfında iyice ortaya çıkıyor. Tüm kusurlar ortaya çıkmadan yapılan erken düzeltmeler tatmin edici olmayabilir.

Heleki 6 aydan önce revizyon burun ameliyatı olmanızı asla önermem.

Aceleci davranıp erken düzeltme ameliyatına kalkışmak, var olan sorununuzu daha da büyütebilir.

Revizyon burun estetiğin ameliyatının temel felsefesi birincil burun estetiği ameliyatından farklı değildir.

Öncelikle hastanın burnu iyi analiz edilmeli ve mevcut problemlerin adı tam olarak tespit edilmelidir. Hele ki düzeltme ameliyatlarında bu çok daha önemlidir. Dolayısıyla burundaki problemler üzerinde defalarca ama defalarca düşünülmelidir. Çünkü bir problemin ve rahatsızlığın adını en doğru şekilde koyabilmek çözümün temelidir.

Bu bağlamda;

Bana revizyon ameliyatı isteği ile gelen hastalarda en sık gördüğüm problem burun ucu kıkırdagının ilk ameliyatta yanlış konuşlandırılmasına bağlı olduğunu söyleyebilirim.Bunun sonucunda burun ucunda yukarıda bahsettiğim birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Yanlış konumlandırılmış bu kıkırdak ideal yerine alınırsa burun ucu ideal form ve şekline kavuşur.

Burun çatısı problemlerine ise;

Çatıyı oluşturan kemik ve kıkırdak yapılar ya fazla çıkarılmış veya destek noktalarına zarar verilmiş olduğu durumlarda rastlıyorum.

Bu durumda da ilave kemik ve kıkırdaklar ile doğal çatıyı tekrar oluşturarak sorunu çözüyorum.

Revizyon burun estetiği ameliyatlarımda ben yaklaşım olarak açık tekniği kullanıyorum. Açık teknik sorunlu anatomik yapıları görüp gerekli hamleleri yapmak adına iyi bir bakış açısı sunuyor.

Burnun yapı taşı kıkırdaktır. Cerrahi esnasında sorunlu yapıların tamiri için bize kıkırdak gereklidir.Birincil ameliyatlarda burun içindeki septum kıkırdağını kullanırız. Malesef revizyon ameliyatlarında çoğunlukla burun içi kıkırdak bulunmaz. Çünkü ilk ameliyatta kullanılmıştır. Bu durumda vücudun başka yerinden veya hazır kıkırdak kullanmak kaçınılmaz olur.

Ben kendi adıma kulak veya kaburga kıkırdağını kullanıyorum. Yumuşak bir kıkırdak ihtiyacım varsa kulak sert ve rijid gerekli ise kaburgayı tercih ediyorum. Kaburga kıkırdağını sizden alabildiğimiz gibi hazır da kullanabiliyoruz.

– Kulağımdan kıkırdak alınmasının bana bir zararı var mı?

Çoğunlukla hastalarım “Doktor bey burnu düzeltirken kulaktan da olmayalım! Yaptığınız işlem kulağımın şeklini bozmasın!” sözleriyle kaygılarını dile getirirler. Önceki olumsuz deneyimlerinin de katkısı vardır bu kaygılarında. Ancak kulaktan kıkırdak alma işlemi kulağın ne şeklini ne de fonksiyonlarını bozar. Kulağın arka tarafından alındığı için görülen bir dikiş izi de olmaz.

– Bazen kalçadan kemik alınıp burnun tamir edildiğini duyuyorum. Siz kalça kemiğini tercih ediyor musunuz?

Ben şahsen kalça kemiğini tercih etmiyorum.Kalçadan alınan kemikler burunda uzun dönem kalmayıp genellikle eriyor.

– Vücudumun her hangi bir yerinden kıkırdak alınmasını istemiyorum. Silikon veya başka sentetik bir materyal ile burnumu onarabilir misiniz?

Burunda sentetik madde kullanılması çok tartışmalıdır. Sık sık enfeksiyona yol açması, vücudun sentetik maddeyi kabul etmeyip atma ihtimali gibi sakıncaları sebebiyle ben tercih etmiyorum. Ancak yukarıda önerdiğim gibi hazır kıkırdak (kadavra’dan alınır) kullanılabilir bir materyaldir.

– Revizyon ameliyatı sonrası tam istediğim sonuca kavuşabilirmiyim ?

Daha önce ameliyat olmuş burunlarda , burun yapısal desteğini kaybetmiş, bir çok greft konulmuş ve kan dolaşımının kalitesi düşmüştür.Burun cildi normal cilt kadar iyi iyileşmemektedir ve bu sebepler istenilen sonuca ulaşma konusunda bir engel oluşturabilir.