Burun Kırığı Ameliyatı

27 Şubat 2018 by admin0

Burun kırılması durumunda burun sırt kısmında bulunan çatı kemiği adı verilen kemiğin kırılması ile beraber iki farklı komplikasyon da meydana gelebilir. Bu iki durumu şu şekilde ayırabiliriz;

  • Burunun dış yani fiziki görüntüsünde meydana gelecek bozulmalar
  • Burunun içerisinde yer alan septum adı verilen diğer bir adıyla burun orta kemiğinin eğilmesi durumu ya da kırılması durumudur.

Burun üzerinde bir kırık meydana geldiği zaman olabildiğince kısa zaman içerisinde müdahale etmek gerekir. 2-3 saatten daha fazla süre geçtiği durumlarda müdahale çok fayda etmeyecektir. Bunun sebebi ise kırılma esnasında burun aşırı derece şişip şekil değiştireceği için burunu eski haline döndürmek pek de mümkün olamayan bir durumdur.

Burun Kırığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kırılan buruna müdahale etmeden önce burnu kırılan kişiye lokal anestezi ya da genel anestezi verilerek yapılır. Lokal anestezi ile hasta bayıltılmadan işlem yapılırken genel anestezi ise hastaya narkoz verilerek hastanın bayıltılması ile gerçekleştirilir. Bu anestezi işlemi hastanın durumuna bakılarak karar verilir. Anestezi uygulaması yapıldıktan sonra ise kırık kemiğin düzeltilmesi ve yerine oturtulması için özel aletlerin kullanılması ile işlem gerçekleştirilir. Bununla beraber burunun dış görüntüsü mümkün olduğunca eski haline getirilmeye çalışılır. Beraberinde septum adını verdiğimiz burun duvarı da olabildiğince düzeltilir aksi durumda hasta ilerleyen süreçlerde sorunlar yaşayabilir. Burun kırığı ameliyatı ortalama olarak 3-4 saat kadar bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşebilir. Bu süre hastanın durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Çok riskli bir ameliyat olmamasına karşın çok dikkat gerektirir. Cerrahi ameliyat işleminden sonra hastanın burnuna tampon konularak burun içerisinde ki işlemler tamamlanmış olur. Ardından burunun sırt kısmının da düzlüğünü koruması amacı ile burun sırtına alçı ya da değişik malzemelerden üretilen ve bu bölgeye destek çıkması amacıyla kalıplar kullanılır. Bu kalıplar sayesinde hem burun sabitlenmiş olur hem de burunun şeklinin korunması sağlanır. Hasta ameliyattan sonra durumuna bağlı olarak 2 ile 5 gün arasında hastanede tutulur. Hasta burnunda bulunan tamponlar burun kırığı ameliyatı işleminden 2 gün sonra doktorlar tarafından çıkartılır. Burun üzerinde ki sabitleme işlemini gerçekleştiren kalıplar ise ameliyatı takiben birinci haftanın sonunda ki kontrol muayenesinde doktorların uygun görülmesi halinde alınırlar ve geriye sadece buruna bağlı olan flaster adı verilen malzemeler kalır. Bu flasterler ise 15. gün kontrolünde alınarak burun tamamen açık hale getirilir. Burun kırığı ameliyatı sonrasında burun kemiğinin yerine kaynaması ortalama 14 gün kadar sürmektedir.

Burun Kırığı Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırılan buruna anında müdahale etmek oldukça önemlidir. Aksi halde burun oldukça fazla şişkinlikten dolayı eski haline getirilemeyebilir. Burun kırığı ameliyatı sonrasında da hastaya önemli görevler düşer. Hasta burnuna ne kadar dikkatli ve özenli bakar ise burun da o kadar kısa sürede iyileşir. Bu süreçte burunu zorlanacak hareketler yapılmamalı. Burundan sümük vb akıntıların gelmesi durumunda bile oldukça yavaş bir şekilde ve burnu zorlamadan silinmelidir. Uyurken başın yüksek ve buruna darbe gelmeyecek şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Burun yeteri kadar iyileşmediği sürece doğrudan güneş ışığına çıkılmamalıdır. En önemlisi de hastanın gerekli olan tüm kontrollerini eksiksiz bir şekilde yaptırmasıdır. Tüm dikkat edilmesi gereken hususlara uyan ve kontrollerini aksatmayan hastaların burunlarının eskisi kadar düzgün olup kalıcı bir hasar ile karşılaşmadıkları ortada olan bir gerçektir. Bu konuda doktor müdahalesi kadar hastanın da kendine bakması son derece önem taşımaktadır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *