Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Estetiği


Merak Ettikleriniz


 • Rinoplasti (burun estetik) ameliyatından beklenen ne olmalıdır?
 • Çekici burundan ne kastediyorsunuz?
 • Ameliyattan sonra burun ucu düşer mi?
 • Burun estetik ameliyatlarında açık ve kapalı denilen iki tür teknik uygulandığını duydum. Bu teknikler hakkında bilgi verebilir misiniz?
 • Siz kapalı tekniği mi açık tekniği mi kullanıyorsunuz?
 • Burun, estetik ameliyatla nasıl şekillendirilir?
 • Burun estetik ameliyatları zor mudur?
 • Estetik burun ameliyatını Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır?
 • Burun estetiği hangi yaş aralığında olunabilir?
 • Ameliyat olmaya karar verdim. Bundan sonra beni nasıl bir süreç bekliyor? Ne yapmalıyım?
 • Burun estetik ameliyatını nerde olmalıyım?
 • Düzenli kullandığım ilaçlar ameliyatımı etkiler mi?
 • Adetli olmak ameliyat olmaya mani midir?
 • Sigara kullanıyorum ameliyat öncesi bırakmalı mıyım?
 • Ameliyattan hemen önce nezle oldum. Bu durum ameliyat olmama mani midir?
 • Hastaneye nasıl bir kıyafet giyerek gelmemi önerirsiniz?
 • Hastaneye aç mı gelmeliyim yoksa hafif bir şeyler atıştırıp mı geleyim?
 • Ameliyat öncesi anestezi ile ilgili tetkik ve tahliller yapılacak mı?
 • Hastaneden ve iğneden çok korkuyorum. Bu korkumu nasıl yeneceğim?
 • Estetik burun ameliyatında ne tür anestezi tercih ediyorsunuz?
 • Genel anestezi hakkında bilgi verebilir misiniz?
 • Estetik burun ameliyatları ne kadar sürüyor?
 • Ameliyat sonrası refakatçi ihtiyacım olacak mı?
 • Ameliyattan sonra hastanede kalmam gerekiyor mu?
 • Burun tamponu olarak ne kullanıyorsunuz?
 • Tamponsuz estetik burun ameliyatı olur mu?
 • Estetik ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişlikler tamamen ne zaman geçer?
 • Morluklarımın hızla iyileşmesi için ne yapabilirim?
 • Estetik ameliyat sonrası burnumda ne kadar süreyle alçı ve bandaj kalacak?
 • Ameliyat sonrası burun bandajlamanın ne faydası var, burun bandajlanmasa ne gibi zararı olur?
 • Operasyon sonrası nefes alma problemiyle karşılaşır mıyım? Böyle bir problem olursa ne yapılabilir?
 • Sinüzit ameliyatı ile birlikte aynı anda estetik burun ameliyatı yapılabilir mi?
 • Daha önce estetik burun ameliyatı oldum, istenilen sonuç alınamadı. İkinci ameliyat zor mudur? En erken hangi zaman aralığında olabilirim?
Rinoplasti (burun estetik) ameliyatından beklenen ne olmalıdır?
Rinoplasti ameliyatının amacı itici ve fonksiyonları yetersiz bir burnu, çekici ve fonksiyonları kazandırılmışbir burna dönüştürmektir.
Çekici burundan ne kastediyorsunuz?
Çekici burun doğaldır, yüzün diğer yapıları ile uyumludur. Umberto Eco “Güzel olan her şey iyi orantılanmıştır” der. Güzel ve çekici burun da iyi orantılanmış olmalıdır. Burun hem yüzle orantılı olmalı hem de kendi içinde orantılı olmalıdır. Burna ışık düştüğü zaman gölge ve parlaklıklar tam olması gereken yerde olmalıdır. Aynaya baktığımızda veya insanlarla iletişim halindeyken hep burnumuzun cephesi ön plandadır. Profil görüntüsü ikinci plandadır. Bu bağlamda başarılı bir burun estetiğinde ön cepheden görünümü düzgün oturtmak esastır. Yandan görünümdeki sorunları gidermek de önemlidir. Ancak önden görünümde ortaya çıkabilecek eksiklikler çok daha acımasız olmaktadır. Çekici bir burun “ben varım” demelidir. Aşırı küçültülmüş, silik ve dengesiz bir burun çekici olamaz. Güzel bir burun yüzün diğer güzelliklerini de ortaya çıkaracaktır. Güzel ve doğal yapılmış bir burun asla estetikli gibi durmaz. Sizi hiç tanımayan birisi burnunuzun estetikli olduğunu anlamaz. Tanıyanlar ise ameliyat sonrası sizdeki pozitif değişimi hemen fark eder. Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze iyice oturur. Sonuç doğal ve güzel olduğu için kişi asla yeni halini yadırgamaz. Hatta çoğu insan eski burnunu bile unutur.
Ameliyattan sonra burun ucu düşer mi?
Her burunda burnu taşıyan bağlar ve burun ucuna şekil veren kıkırdaklar vardır. Ameliyat esnasında burnu şekillendirmek adına bu bağların ve kıkırdaklar üzerinde çalışma yaparız. Gereğinden fazla bağ ve kıkırdak kesilirse veya bu bağlar daha sonra tamir edilmezse burun düşebilir, çökebilir veya sıkılmış gibi durur. Hatta nefes alma problemleri ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan korunmak adına burnu taşıyan bağlar tamir edip güçlendirilmelidir. Gerekirse burun ucunu taşıyan kıkırdak ve bağlar burun içinden alınan kıkırdaklar ile takviye edilmelidir.
Burun estetik ameliyatlarında açık ve kapalı denilen iki tür teknik uygulandığını duydum. Bu teknikler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah burun ucundaki kıkırdakları görmeden, içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4 mm kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu şekilde burun ucu kıkırdaklarını görerek şekillendirmek mümkün olur. İki tekniğin de birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Hangi tekniğin sizin burnunuz için uygun olacağına hekiminizin söyleyecektir.
Siz kapalı tekniği mi açık tekniği mi kullanıyorsunuz?
Burundaki sorunun durumuna göre her iki tekniği de kullanıyorum. Eğer burun ucunda fazla sorun yok daha çok kemik çatıda sorun varsa kapalı tekniği tercih ediyorum. Burun ucunda da sorun varsa açık tekniği tercih ediyorum.
Burun, estetik ameliyatla nasıl şekillendirilir?
Burna şeklini veren kemik ve kıkırdaklardır. Hekim, ameliyat sırasında bu yapılar üzerinde çalışır. Olması gerekenden büyük yapılar varsa küçültülür. Küçük olan yapılar ise büyütülür. Zayıf kıkırdak ve kemikler güçlendirilir. Bazen uzaysal konfigürasyonları değiştirilir. Her insanda farklı olan kıkırdak yapılar analiz edilip, sorunları tespit ettikten sonra uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekir. Hedef: Çekici ve işlevsel burun.
Referans: Doğuştan güzel burunlu insanların anatomik yapısıdır.
Teknik: Kıkırdak ve kemik yapıları zayıflatıcı, tahrip edici, yok edici teknikler yerine takviye edici sağlamlaştırıcı teknikler kullanılmalıdır.
Felsefe: Herkes aynı tarz burna sahip olmak zorunda değil. Burun yüze özel olmalıdır. İdeal burunda cinsiyet, etnisite, ihmal edilmemelidir. Ameliyatta hekimin yaptığı manevraların kısa ve uzun dönemde sonuç üzerindeki etkilerini iyi hesap etmesi, sabırlı olması ve acele etmemesi esastır.
Burun estetik ameliyatları zor mudur?
Burun estetik ameliyatı( Rinoplasti) için en zor estetik ameliyattır demek abartılı olmaz. Bu ameliyat, tekniğin, tecrübenin ve el becerisinin en ön planda olduğu estetik ameliyatlardan biridir. Estetik burun ameliyatı zordur çünkü her burun insandan insana farklıdır. Zor burun kolay burun diye bir şey de yoktur. Her burun aynı derecede özen ister. Ameliyatı ister KBB uzmanı yapsın ister ise plastik cerrah, hekimin başka ameliyatlar ile ilgilenmesine asla vakit bile bulamayacağı kadar ilgi ve alaka ister.
Estetik burun ameliyatını Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı mı yoksa plastik cerrah mı yapmalıdır?
Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) üyelerinin %60’ını Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanları oluşturmaktadır. Kulak Burun Boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Önemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.
Burun estetiği hangi yaş aralığında olunabilir?
Bu ameliyat için üst yaş sınırı yok. 70 yaşında ameliyat ettiğim hastalarım oldu. Alt yaş sınırı ise erkek ve kızlarda farklılık gösteriyor. Bayanlarda 16-17, erkeklerde 17-18 yaştan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir.
Ameliyat olmaya karar verdim. Bundan sonra beni nasıl bir süreç bekliyor? Ne yapmalıyım?
– Öncelikle muayene için randevu almalısınız.
– Ameliyat öncesi burnunuzun içi ve dışı, endoskopik cihazların yardımı ile detaylı bir şekilde muayene edilir.
– Yüzünüzün 8 değişik açıdan fotoğrafı çekilir, bu pozlar ameliyatı planlamada kullanılır.
– Ayrıca dijital kamera ile alınan görüntüler üzerinde çalışma yapılır. Böylece ameliyat sonrası oluşacak görüntü hakkında 3 boyutlu olarak fikir sahibi olunur.
– Daha önce ameliyat geçirmiş hastaların öncesi ve sonrası fotoğrafları gösterilir.
– Ameliyat olmaya karar verirseniz asistanımız size uygun ameliyat gününü organize eder.
Burun estetik ameliyatını nerde olmalıyım?
Genel anestezi altında ve tam donanımlı hastanelerde olmanızı öneririz. Muayenehane ortamında ameliyat riskler taşır ve sağlık mevzuatına da aykırıdır. Biz hastalarımıza Amerikan Hastanesi veya Acıbadem Hastanesi’ni öneriyoruz.
Düzenli kullandığım ilaçlar ameliyatımı etkiler mi?
Bazı ilaçlar anestezi ile etkileşebilir veya yan etkileri ameliyat ile ortaya çıkabilir. Kullandığınız tüm ilaçları mutlaka doktorunuza bildirin. Özellikle Aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilmelidir.
Adetli olmak ameliyat olmaya mani midir?
Bayanların adetli iken bu ameliyatı olmasında bir mahsur yoktur.
Sigara kullanıyorum ameliyat öncesi bırakmalı mıyım?
Sigara yara iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle ameliyat öncesi olabildiğince erken bırakılması ve ameliyat sonrası da bir dönem kullanılmaması önerilir.
Ameliyattan hemen önce nezle oldum. Bu durum ameliyat olmama mani midir?
Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, grip gibi basit enfeksiyonlar bile ameliyat olmanıza engel teşkil eder. Tam iyileşme olduktan sonra ameliyat olmanız uygun olur.
Hastaneye nasıl bir kıyafet giyerek gelmemi önerirsiniz?
Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye). Mümkünse düğmeli elbiseler tercih edin. Baştan giyilenleri tercih etmeyin. Ameliyat öncesi gece ılık duş alın. Saç spreyi, jöle kullanmayın.
Hastaneye aç mı gelmeliyim yoksa hafif bir şeyler atıştırıp mı geleyim?
Eğer ameliyat öğleden önce ise gece 24.00’ten sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir. Eğer öğleden sonra ise 6 saatlik açlık süresi göz önünde bulundurularak hafif kahvaltı edilebilir.
Ameliyat öncesi anestezi ile ilgili tetkik ve tahliller yapılacak mı?
Ameliyat saatinden iki saat önce hastaneye yatacaksınız. Bu iki saatlik sürede anestezi için gerekli tetkikleriniz yapılır. Sonrasında anestezi doktoru sizi detaylı bir şekilde muayene eder narkoz almanıza mani bir durum olup olmadığını araştırır. Herhangi bir sorun varsa sorun giderildikten sonra ameliyata alınırsınız.
Hastaneden ve iğneden çok korkuyorum. Bu korkumu nasıl yeneceğim?
İsminize rezerve edilen odanıza gelir gelmez size ağızdan bir ilaç verilecek. Bu ilaç sizi rahatlatacak ve kaygınızı alacaktır. Çoğu zaman ameliyat odasına gittiğinizi bile unutacaksınız.
Estetik burun ameliyatında ne tür anestezi tercih ediyorsunuz?
Uygulanacak olan cerrahi işlem sırasında yapılanları hissetmemeniz ve hatırlamamanız amacıyla genel anesteziyi tercih ediyorum.
Genel anestezi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ameliyat öncesi, sizi ameliyata hazırlık amacıyla hazırlık bölümüne getirdiklerinde, ameliyat salonuna alınmadan önce, anestezistiniz uygun görürse size bir ilaç verecektir. Bu ilaç, ağız kuruluğu, geçici unutkanlık ve uyku hali yapabilir. Daha sonra ameliyat salonuna alınacaksınız ve bu sırada;- Kalbinizin durumunu değerlendirmek için EKG elektrotları vücudunuza yapıştırılacak,
– Serum takılması için özel bir iğne ile damarınıza girilecek,
– Parmağınıza, kanın oksijenlenmesini gösteren bir cihaz takılacak,
– Kolunuza tansiyon aleti bağlanacaktır. Bunların dışında anestezistinizin gerekli göreceği özel uygulamalar yapılabilir. Eğer yapılacaksa bu uygulamalar hakkında size detaylı bilgi verilecektir. Damarınıza takılan iğneden verilecek ilaçlarla veya maskeden soluyacağınız oksijen ve anestetik ilaç karışımı ile uyumanız sağlanacak, gerekirse ilaçlarla solunumunuz durdurularak aletler yardımıyla kontrol edilecektir. Bu işlemleri hatırlamayacaksınız. Solunum kontrolü için gerekli görülürse soluk borunuza takılacak olan tüp yoluyla oksijen ve anestetik ilaç verilmesine devam edilecektir. Bu işlemlerden sonra ameliyata başlanmasına izin verilecektir. Ameliyatınız süresince yaşamsal fonksiyonlarınız sürekli olarak izlenecektir. Gerektiğinde ilaç uygulama ve düzenlemeleri yapılacaktır. Yapılan tüm işlemler Anestezi İzleme Formu’ na kaydedilecektir. Operasyon bittikten sonra, size verdiğimiz oksijen dışındaki ilaçları uygulamayı keseceğiz. Bazılarının etkilerini ortadan kaldıran ilaçlar vereceğiz. Eğer takılmış ise boğazınızdaki tüpü çıkaracağız. Durumunuzu takip için uyanma odasına alacağız. İyice uyandığınıza karar verildikten sonra cerrahi kliniğe gönderileceksiniz.
Estetik burun ameliyatları ne kadar sürüyor?
Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne göre değişiyor. Ortalama 3 saati bulabilir.
Ameliyat sonrası refakatçi ihtiyacım olacak mı?
Ameliyat sonrası 1 gün boyunca refakatçi ihtiyacınız olacaktır.
Ameliyattan sonra hastanede kalmam gerekiyor mu?
Ameliyattan sonra herhangi bir sorun yoksa hastalarımı genellikle aynı gün taburcu etmeyi yeğliyorum. Ameliyat sonrası ne kadar erken günlük yaşama dönmeyi sağlarsak iyileşme o kadar hızlı oluyor. Ayrıca en mükemmel hastanede bile insan evindeki rahatlığı bulamıyor.
Burun tamponu olarak ne kullanıyorsunuz?
Silikon tamponlar ortalarında geniş delikleri olması nedeni ile tercih edilmelidir. Bu delikler sayesinde hemen ameliyat sonrası burundan nefes alınabilir. Tamponlar ortalama 3 gün içinde alınır. Silikon tamponlar alınırken ciddi ağrı olmaz.
Tamponsuz estetik burun ameliyatı olur mu?
Sadece estetik burun ameliyatı yapılmış ise tamponsuz burun ameliyatı yapabilmekteyiz. Bize bu fırsatı Septal Stapler denilen özel aletler vermektedir. Septal Stapler tel zımba gibidir. Yara yüzeylerini birbirine iple zımbalar. Ameliyat bitiminde tampon yerine sekiz ayrı noktadan iple zımbalama yapılır. Bu sayede:- Tampon uygulamadan tampon etkisi yaratılmış olur.
– Kanama olmaz ve yara iyileşmesi yine hızlı olur.
Estetik ameliyat sonrası oluşan morluk ve şişlikler tamamen ne zaman geçer?
Ameliyattan hemen sonra şişlik ve morluk çok olmamasına rağmen, takip eden 2. ve 3. günlerde şişlik ve morluk artabilir. Endişeye kapılmayın.
Morluklarımın hızla iyileşmesi için ne yapabilirim?
En az iki gün göz çevresine 15 dakika aralıklarla buz tatbiki yüzünüzde oluşacak morluk ve şişlikleri azaltacaktır. Buz uygulaması sırasında alçı korunmalıdır.
Estetik ameliyat sonrası burnumda ne kadar süreyle alçı ve bandaj kalacak?
Alçının ortalama 5 ila 7 gün kalması yeterli olur. Daha sonra alçıyı alıp burnu ten rengi bantla sarıyoruz. Bandajlar da ortalama 14 gün kadar kalıyor.
Ameliyat sonrası burun bandajlamanın ne faydası var, burun bandajlanmasa ne gibi zararı olur?
Bandajın amacı şişliklerin hızla inmesini sağlamak ve burnu darbelerden korumaktır. Bandaj yapılmazsa şişlikler biraz daha geç iner ama hedeflenen sonuç değişmez.
Operasyon sonrası nefes alma problemiyle karşılaşır mıyım? Böyle bir problem olursa ne yapılabilir?
Ameliyat sonrası burun tıkanıklığının normal karşılandığı dönemler vardır. Örneğin; ameliyat sonrası ilk iki gün burun içinde tampon ve slikonlar olacağı için kaliteli bir nefes alıp verme olmaz. Burnunuzda dolgunluk hissedersiniz. İkinci gün slikon ve tamponların alınması ile birlikte burun açılır. Ancak zaman zaman pıhtı ve burun salgıları ile burun tıkanabilir. Bunu önlemek için deniz suyu kullanılabilir. Buna rağmen tıkalı olursa kabukları temizleriz ve burun açılır. Üç haftadan sonra normal nefes alıp vermeler başlar. Ancak zaman zaman kısa tıkanmalar yaşanabilir. Daha sonra o da kaybolur. Ameliyat sonrası altı aydan fazla zaman geçmesine rağmen burun tıkalı ise ameliyatla ilgili sorun olma ihtimali yüksektir
Sinüzit ameliyatı ile birlikte aynı anda estetik burun ameliyatı yapılabilir mi?
Evet, lüzum varsa sinüzit ameliyatı ve estetik burun ameliyatı beraber yapılabilir. Sakıncası yoktur.
Daha önce estetik burun ameliyatı oldum, istenilen sonuç alınamadı. İkinci ameliyat zor mudur? En erken hangi zaman aralığında olabilirim?
Ne kadar sorunlu olursa olsun, gerekirse ikinci bir ameliyatla sorun çözülebilir. Ek bir zorluğu yoktur. Birinci ameliyattan en erken altı aydan sonra yapılmalıdır.