Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Estetiği


Burun Nasıl Şekillendiriliyor?


Burun Nasıl ŞekillenirBurna şeklini veren kemik ve kıkırdaklardır. Hekim, ameliyat sırasında bu yapılar üzerinde çalışır. Olması gerekenden büyük yapılar varsa küçültülür. Küçük olan yapılar ise büyütülür. Zayıf kıkırdak ve kemikler güçlendirilir. Bazen uzaysal konfigürasyonları değiştirilir.

Her insanda farklı olan kıkırdak yapılar analiz edilip, sorunları tespit ettikten sonra uygun çözüm tekniklerini uygulamak gerekir.

Hedef: Çekici ve işlevsel burun.

Referans: Doğuştan güzel burunlu insanların anatomik yapısıdır.

Teknik: Kıkırdak ve kemik yapıları zayıflatıcı, tahrip edici, yok edici teknikler yerine takviye edici sağlamlaştırıcı teknikler kullanılmalıdır.

Felsefe: Herkes aynı tarz burna sahip olmak zorunda değil. Burun yüze özel olmalıdır. İdeal burunda cinsiyet, etnisite, ihmal edilmemelidir.

Ameliyatta hekimin yaptığı manevraların kısa ve uzun dönemde sonuç üzerindeki etkilerini iyi hesap etmesi, sabırlı olması ve acele etmemesi esastır.

Önemli not: Estetik burun cerrahisi yapan hekim cilt ve cilt altı dokulara şekil vermek adına da olsa müdahaleden kaçınmalıdır. Bu müdahaleyi cerrah daha çok kalın cilde sahip olanlarda yapabilmektedir. Cildi inceltip daha zarif bir burun yapmak adına iyi niyetle yapılan bu tip müdahaleler istenmeyen ve geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilmektedir.