Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Estetiği


Burun Estetiği Sonrası


Ameliyat sonunda uyandırılacaksınız. Uyandıktan sonra çok fazla ağrı veya rahatsızlık çekmeyeceksiniz. Bulantı ve kusma bu dönemde beklenmemektedir. Burnunuzu kaplayan bir alçınız olacaktır ve bazen burnunuzun içinde oluşabilecek ufak tefek akıntıları tutması ve buruna içeriden destek vermesi amacıyla küçük bir tamponda olabilir.

Göz çevresi ve yanak bölgesinde oluşabilecek morluklara hazır olmalısınız. Bu morarmalar genellikle hafiftir ve kısa bir sürede kaybolur.

Ameliyattan sonraki bir kaç saat içinde burun insandan insana değişen miktarlarda şişebilir. Bu şişme sizi korkutmasın çünkü bu burnun ameliyata verdiği normal tepkidir. Bu şişme kısa bir sürede yok olur ve bir kaç gün içinde çoğu sişlik inmiş olacaktır. Ancak burnunuza ait yumuşak dokulardaki gelişme ameliyattan sonraki bir kaç ay içinde devam edecektir.

Sizden taburcu olduktan sonra evde dinlenmeniz istenecektir. Şişmenin en asgaride tutulması için başınız yukarıda yatmalı ve şişlikler üzerine soğuk kompresler koymalısınız.

Analjezik (ağrı kesici) ilaçlar ağrısız ve rahat olmanız için size verilecektir.

Burundan nefes alamamaya bağlı ağız solunumu gerçekleşeceği için boğazda kuruluk hissedilmesi sık bir durumdur. Bol sıvı alarak bu şikayeti azaltabilirsiniz.

Ağır iş yapılması, egzersiz yapmak ve çok fazla miktarda alkol alınması ameliyattan sonraki 3 hafta boyunca önerilmemektedir. Burnunuza gelebilecek küçük darbe riskini en aza indirmek için sinema veya spor müsabakaları gibi kalabalık yerlere bir süre gitmemeniz önerilecektir.

Eğer kullanıldı ise burun tamponu, ameliyat sonrası ikinci veya üçüncü günde alınacaktır. Tampon çıkarma işlemi ofisimizde yapılır ve nispeten ağrısızdır.

Burnunuzda tampon durduğu sürece kendinizi nezle gibi hissedebilirsiniz. Tampona vücudunuzun verdiği cevaptan kaynaklanan bu durum, tampon alındıktan kısa bir müddet sonra geçecektir.

Tamponlarınız alındıktan hemen sonra burundan rahat nefes alıp vermeye başlarsınız. Ancak kabuk ve akıntılar nedeni ile bazen burnunuz tıkanabilir. Bunu önlemek için size verilen burun damlalarını bolca kullanmalısınız. Burnunuza damlatacağınız birkaç damla badem yağı da kabuklanmayı önleme açısından yardımcı olacaktır.

Burun alçısı 5. veya 7. günde alınır. Alçınız alındıktan sonra ten rengi bantla burnunuz bantlanır. Bant 14 gün kadar burnunuzda kalır. Bu süreçte bantlar kirlenirse zaman zaman yenilenilebilir. Özetle, ameliyat sonrası ortalama 20 gün burnunuz kapalı kalacaktır.

Alçı varken burnunuz olduğundan daha fazla yukarı kalkık ve delikleri büyük görünür. Bu durum alçınız alındıktan sonra normale döner.

Çok nadir bazı durumlar dışında burun masajı yapmanıza gerek yoktur. İhtiyaç duyarsak nereye nasıl masaj yapacağınızı biz size söyleyeceğiz.

Alçı ve bantlar alındıktan sonra bir müddet burnunuz dokunmaya karşı aşırı hassas olacaktır. şişliklerin verdiği hassasiyetten kaynaklanan bu durum 2-3 ay kadar sürebilir.

Burun ucundaki kesi yerlerinde bir müddet hissizlik yaşayabilirsiniz. Bazen bu durum 6 ay kadar devam edebilir.

Burun estetiği sonrası burun şekli ne zaman belli olur?

Burun estetik ameliyatı elbise dikmek gibidir ama bir farkla. Elbiseyi terziden aldığınızda son şeklini almıştır. Estetik burun ameliyatı sonrası ise burun hemen son şeklini almaz. Tabi ki kabaca değişimi fark edersiniz ama arzu edilen sonucu görmeniz biraz zaman alacaktır. Bu süreç bazen haftaları bulabilir. Acele etmemek gerekir. Önemli olan bu sürenin hep olumlu sonuca doğru seyretmesidir. Burun günden güne güzelleşmelidir. İyi yapılmış burunda farkı hissettiren detaylardır.

Bu detayların ortaya çıkması 6 ay ila 12 ayı bulabilir. İnsan doğal ve güzel olana çabuk alışır. Yüzünüze uygun yapılmış doğal ve çekici bir burna kısa zamanda alışırsınız.