Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Estetiği


Burun Estetiği Öncesi


MuayenehaneAmeliyat olmaya karar verdim. Bundan sonra beni nasıl bir süreç bekliyor? Ne yapmalıyım? 

Burun estetiği olmaya karar verip muayenehanemize geldiniz. Gerçekleştireceğimiz ilk görüşme çok önemlidir ve hekim-hasta ilişkisinin altyapısını oluşturur. Hedefinize ulaşmanın ilk basamağı budur. Bu görüşmede siz olabildiğince burnunuzda nelerin değişmesini istediğinizi anlatıp beklentilerinizi ifade etmelisiniz. Detaylı bir şekilde tıbbi özgeçmişinizi de dinledikten sonra muayene kısmına geçeriz.

Muayene öncelikle burun içinden başlar. Yakınmanız olmasa bile olası burun içi problemleri atlamamak adına burun içinin detaylı muayenesine çok önem veririm. Septum deviasyonu, sinüzit, burun eti büyümesi gibi sorunlarınız olabilir ve siz bunların farkında olmayabilirsiniz.Burun estetiği operasyonu esnasında varolan bu sorunların da aynı anda çözülmesi gerektiği akılda tutulursa bu muayenin önemi daha iyi anlaşılır.

Burun içi muayeneniz tamamlandıktan sonra ikinci adımda burnunuzdaki şekil bozukluğunu değerlendirmeğe sıra gelir. Bu, zaman alan ve uzmanlık gerektiren bir değerlendirme olup buruna hatta yüze ait bütün problemlerini kapsar. Bu noktada geleneksel muayene yöntemleri yanında sıcağı sıcağına çektiğimiz fotoğraflarınızdan da yararlanırız.

Yüzünüzün değişik açılarından çekilen bu fotoğraflarını, o an burnunuzu değerlendirmede sonrasında da ameliyatı planlamada kullanırız.

3-D Vectra ile 3 Boyutlu SimülasyonTüm bu değerlendirmeler bittikten sonra sıra burun estetiği sonrası nasıl bir burnun sizin için uygun olduğunu görmeye gelir.Hem de üç boyutlu.!!

3-D Vectra sistemi bize bu imkanı sağlar. Bu sistemin diğerlerinden farkı size burun estetiği sonrası yeni burnunuzu her açıdan görme imkanını sunmasıdır.

Sistem siz özel bir platform üzerinde iken aynı anda 6 makina ile yüzünüzü fotoğraflar.Bu fotoğrafları, bilgisayar programı birleştirip yüzünüzü ekranda 3 boyutlu olarak oluşturur. Geriye , sizin beklentileriniz bizim önerilerimiz ışığında yüzünüze gidecek burnu oluşturmak kalır. Çoğu hastam ben program üzerinde çalışırken keşke ameliyat da bu kadar kolay olsa doktor bey der.Doğru ameliyat o kadar kısa ve kolay değil ancak sanıldığı kadarda zahmetli ve zor da değildir.

3-D Vectra ile oluşturulan burun estetiği sonrası görüntüler tam sonucu göstermemekle birlikte size bir fikir verir.

Bu arada sorularınız ve merak ettiklerinizi, burun estetiği öncesi ve sonrası neler yapacağınızı detaylı bir şekilde konuşup sonra ilk adımı tamamlanmış oluruz.

Bundan sonra sizi asistanım Merve hanıma teslim ederim. Sizin için hazırladığımız küçük bilgilendirme kitapaçıklarını verip uygun olan ameliyat tarihlerini bildirir ve beraberce ameliyat gününü tespit edersiniz.

Ameliyatın yapılacağı hastanenin yeri ve oraya ulaşmak için detaylı bir harita ve neler getirmeniz gerektiği ile ilgili bilgileri de Merve hanım tarafından size verilir.

AMELİYAT GÜNÜ – BÜYÜK GÜN

Ameliyat günü rahat bir kıyafet ile aç olarak hastaneye gelin. Makyaj yapmayın. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye). Mümkünse düğmeli elbiseler tercih edin. Baştan giyilenleri tercih etmeyin. Ameliyat öncesi gece ılık duş alın. Saç spreyi, jöle kullanmayın.

Hastane gelince ilk işiniz danışmaya isminizi vermek olsun. onların yardım ve yönlendirmesi ile hasta kabulde yatış işlemleriniz tamamlanır ve önceden bizim rezerve ettiğimiz odanıza alınırsınız. Ameliyat sabahı muhakkak sizi görür kısa bir bilgilendirme daha yaparım.Bu zaman dilimi burnunuzdaki oluşacak değişiklikleri düşünerek olumlu düşüncelerle birlikte hafif tedirginlik hissedeceğiniz bir zamandır ve bu önemli zamanda yanınızda olacağımdan emin olabilirsiniz.

Tedirginliğinizi azaltmak amacı ile sizi rahatlatacak ve kaygınızı alacak ilaçlar verilecektir. Çoğu zaman ameliyat odasına gittiğinizi bile unutacaksınız.