Burun Estetiği Ameliyatı 

7 Şubat 2018 by admin0

Gelişen teknoloji insanlara her alanda kolaylığı ve rahatı sağlamaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalar ile tıbbi gelişmelerin uyum içerisinde ilerlemesi sonucunda estetik alanında da oldukça ileri gelişmeler görünmektedir. Bu estetik ameliyatlar uygulamaları içerisinde en çok tercih edilen burun estetiği ameliyatı olmaktadır. Bunun sebebi açıklanmak istendiğinde karşımıza genellikle şu durumlar çıkmaktadır;

  • Burunun yüz ifadesinde önemli rol oynaması,
  • Burun yüzde en çok göze batan ve en çok hacim kaplayan alandır,
  • Güzellik algısının doğrudan burunla alakası olması,
  • Burunun estetik açısı dışında işlev olarak da kişi için oldukça önemli olmasıdır.

Bundan dolayı burunlarının görüntüsünden ya da işlevinden yeteri kadar verim alamayan kişiler burun estetiği ameliyatı uygulaması yapılmasını istemektedirler.

Burun Estetiği Yaptıracak Kişilerin Dikkat  Etmesi Gerekenler

Kişi eğer burun estetiği yaptırmak istiyor ise bunun için gerçekten burun estetiği ameliyatı uygulamasına ihtiyacı olmalıdır. Ünlü bir kişiye benzemek vb. gibi istekler plastik cerrahi hekimlerine başvuran hastaların öncelikle psikolog hekimler tarafından muayene edilmesine ihtiyaç duyulur. Estetik müdahaleler gerek duyulmadıkça ya da psikolojik bozukluklardan kaynaklanan hayran olunan kişiye benzeme amacı ile yapılmamalıdır. Hekimler bu konuda hastaları ile yeterince detaylı şekilde görüşmelidirler. Estetik ameliyat olacak kişi kesinlikle 18 yaşını geçmiş olmalıdır. Burun estetiği ameliyatı olacak kişinin ameliyata uygun olması halinde hasta ile doktor gerekli incelemeler sonucunda yapılacak olan burunun son şekline karar verirler. Bu süreçte üç boyutlu bilgisayar teknolojilerinden yardım alınarak hastaya sahip olacağı burun en ince detayına kadar gösterilir ve hastanın onayı alındıktan sonra ameliyat işlemi gerçekleştirilir. Ortalama olarak 3 ila 4 saat arasında süren burun estetiği ameliyatı hastanın burnunun şekline, sahip olmak istediği yeni şekle ve yapılacak olan işlem sıklığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Hastalar için asıl zorlu olan süreç burun estetiği ameliyatı sonrası sürecidir. Bu süreçte iş hekimden daha çok hastaya düşmektedir. Ortalama bir gece hastanede tutulan kişi ameliyatın ertesi günü taburcu edilerek eve gönderilir. Bu andan itibaren tüm sorumluluk hastaya aittir. Bunun için hekimin hastayı çok iyi bilgilendirmesi ve bilinçlendirmesi son derece önemlidir. Bu iyileşme ve burnun şeklini alma süresi hastanın ten durumuna bağlı olarak 6 ay ile 1 sene arasında bir süreçte tamamlanır. Ameliyattan çıkılan ilk anda yüzde bir şişlik ve morluk yaşanması kaçınılmaz bir durumdur. Bu şişliklerin inmesi ilk günler itibariyle başlar ancak tam olarak burnun yerine oturması 1 seneyi bulmaktadır. Bu süreç boyunca hasta son derece dikkatli olmalıdır. İyi korunmayan burunların yüzeyinden; burun kemiğinde yamulma, eğilme görülebilirken burun üst ve çevre kısımlarında göçme ve çökme gibi istenmeyen değişiklikler görünebilir. Bunların yaşanmaması için hasta son derece dikkatli olmalıdır.

Ameliyat Sonrası Ekstra Özen Önemlidir

Burun dış etkilerden tamamen korunmalıdır. Spor yapacak olan kişiler özellikle dikkat etmelidir. Burunun darbe alması demek hem şekil deformasyonuna yol açacaktır hem de burun üzerinde istenmeyen ödem oluşması meydana gelecektir. Bu durumda burun istenilen şeklini almayacaktır. Hasta burnuna dikkat etmekle beraber doktoru tarafından belirlene aralıklarda ki kontrollere gitmeli ve bunları ihmal etmemelidir. Hastanın dikkati ve hekimin yönlendirmesi ile bu süreç sağlıklı bir şekilde atlatılarak istenilen buruna sağlıkla kavuşulabilir.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *