Burun Ameliyatından Sonra

1 Şubat 2018 by admin0

Sahip oldukları burunlardan memnun olmayan kişiler plastik cerrahi yöntemlerinin gelişmesi sonucunda yaşadıkları memnuniyetsizlikleri gidermek amacı ile çeşitli müdahaleler ile bu sorundan kurtuluyorlar. Bu müdahaleler açık burun ameliyatları ya da kapalı burun ameliyatları olarak değişebiliyor. Bu durum kişinin burun yapısı ve sahip olmak istediği yapıya bağlı olarak değişebiliyor. Bu ameliyatların yapım aşaması kadar bir o kadar da burun ameliyatından sonra ki süreçte bakımı da oldukça önem arz etmektedir. Eğer burna iyi bir bakım yapılmazsa zaman içerisinde burun istenilen şekli alamayabilir. Bu da hastanın mağdur olmasına ve daha sonra tekrardan revizyon ameliyatına muhtaç kalmasına neden olur. Bunun için hastanın kendine ve burnuna bakması oldukça önemlidir.

Burun Ameliyatı Hakkında Bilgi

Burun estetiği yaptırmak için öncelikle konusunda uzman bir plastik cerrahi doktoru ile görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz ile beraber yapacağınız çalışmalar sonucunda burnunuzun son alacağı hal konusunda hem fikir olunarak ameliyat aşamasına geçilir. Geçireceğiniz cerrahi operasyondan sonra ki kısım ise tamamen hastanın çabasına bağlı olarak gerçekleşir. Hasta bir gün müşade altında tutulur ve ertesi gün burun içerisinde ki tamponlar alınarak hastanın taburcu olması sağlanır. Bir haftalık bir süreç boyunca hasta burnun da atel ile dinlenmelidir. Bu bir hafta içerisinde oldukça dikkatli olunmalıdır. Ardından atelin alınması için hasta tekrardan doktor kontrolüne giderek tüm materyallerden kurtulur. Bu aşamadan sonra da hasta burnuna olabildiğince iyi şekilde bakmalıdır. Bu süreçte hastanın dikkat etmesi gereken konular;

  • Alkol ve tütün ürünleri tüketilmemelidir
  • Burun dış etkilere karşı tamamen korunmalıdır
  • Doğrudan güneş ışığında kalınmamalı bu konuda dikkatli olunmalıdır
  • İlk evrede gözlük tarzı burna baskı yapacak aksesuarlar kullanılmamalıdır

Bu durumlara dikkat edilmesi durumunda hastanın burnunun son şeklini almasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Burun ameliyatından  sonra burnun istenilen şekli alması, tüm şişliklerinden kurtulması ortalama olarak 6 ay ile 1 yıl arası bir süreçte gerçekleşir. Hastalar bu süre içerisinde sabırlı olmalı ve burun sağlığı için her zaman olabildiğince dikkatli olmalıdır.

Aksi halde burun ameliyatından sonra gerekli bakımların yapılmaması durumunda hastanın burnu istediği şakili almayacaktır. Bu durumda ki hastalar istedikleri buruna sahip olmak için tekrardan bir ameliyat geçirirler. Bu ikinci ameliyata revizyon burun ameliyatı adı verilmektedir. Bu revizyon ameliyatları ilk yapılan ameliyatlara kıyasla daha zor ve daha uzun sürede yapılmaktadır. Bundan dolayı burun ameliyatından sonra oldukça dikkatli olunmalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrasında Burun Bakımı

Ameliyat geçiren hastalar burun ameliyatından sonra kendilerine oldukça dikkat etmelidirler. Öncelikle ilk süreçte kendilerine evde dinlenerek zaman ayırmaları ameliyattan kaynaklı şişliklerin ve morlukların daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır. Ameliyat olan kişiler özellikle yüksek yastık kullanmalıdır. Bu da olası kanama durumunu önlemeye yardımcı olur. Doktor ile belirlenen muayeneler kesinlikle aksatılmamalıdır. Beklenmeyen herhangi bir durum ile karşılaşılması durumunda kontrol günü beklenmeden doğrudan doktor ile görüşülmelidir. Banyo ev duş esnasında çok sıcak su kullanılmamalıdır. Aksi halde kanama gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Bu durumda hastanın bilinçli olması kadar doktorun da bu konu ile yeterli olacak şekilde hastayı bilgilendirmesi gerekmektedir. Bu sayede hastanın iyileşmesi daha sağlıklı ve daha kısa sürede olacaktır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *