Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Burun Ameliyatları

Burun ameliyatları esas temelde ikiye ayrılır , birincisi sağlık açısından yapılan burun ameliyatları , ikincisi estetik açıdan yapılan burun ameliyatlarıdır.

Sağlık açısından yapılan burun ameliyatları ; başlıca Burun eti küçültme ameliyatı , sinüzit ameliyatları ve kemik eğriliği ameliyatlarını sayabiliriz .

Bu burun ameliyatlarından burun eti küçültülmesinde birkaç yöntem mevcuttur , bunlar lazer ile müdahele , radyofrekans ile müdahele , koterizasyon ile müdahele olmak üzere çeşitli seçenekler mevcuttur . En çok tercih edilen yöntem ise radyofrekans yöntemidir .Ofis ortamında bile lokal anestezi ile yapılan basit ve etkili bir yöntemdir . Burun etlerinin tamamiyle alınması bir nevi burun cinayetidir , boş burun sendromu denen bir hastalığa sebep olmaktadır . Burun etleri burundan geçen havayı nemlendirme görevini üstlenmiştir , bunların alınması burna direk kuru havanın girmesine ve burun içinde kuruluktan dolayı yaraların oluşmasına sebep olmaktadır .Fazla büyümesi ise havayolunu tıkadığından müdaheleye ihtiyaç duyulmaktadır .Bu büyümenin ise birçok sebebi vardır , alerji , alkol kullanımı gibi durumlar bu büyümeye neden olabilir .

Burun ameliyatlarından biri olan Burun kemiği ameliyatı yani Septoplasti veya Smr , burnu ortadan ikiye bölen duvarın eğik olması durumuyla ortaya çıkar .Bu sorun hava geçişini önlediği için nefes alma problemine neden olmaktadır .Bu kemiğin içerden düzeltilerek orta hatta getirilmesi olayına Septoplasti veya Smr ameliyatı denmektedir .Genelde burun eti küçültme  ameliyatı ile beraber yapılmaktadır. Yine burun etinde olduğu gibi burun kıkırdağının tamamen alınmasıda bazı sorunlara neden olmaktadır .Burun ameliyatından sonra burun çökme gibi durumlar oluşmaktadır . Bunun oluşmaması için tamamen alınması yerine , eğrilik olan kısma müdahele edilmesi daha doğru bir yöntemdir. Zor bir ameliyat olmayıp duruma göre tampon konulabilen bir ameliyattır .

Bir diğer burun ameliyatı sinüzit ameliyatıdır. Sinüsler burnun çevresinde yer alan kemiklerin içerisinde yer alan hava boşluklarıdır. Sağ ve sol tarafta dörder adet olmak üzere toplam sekiz sinüs bulunur ve bu sinüsler maksiller (yanak sinüsleri), frontal (alın sinüsleri), etmoid (gözler arasındaki önde ve arkada yer alan sinüsler) ve sfenoid sinüs (en geride, kafa içindeki sinüs) olarak isimlendirilir.  Sinüzit hastalığının oluşmasına neden olan en önemli faktör ise sinüs mukozası tarafından üretilen salgının burna boşaltılamayarak sinüsler içinde birikmesine Sinüzit hastalığı denmektedir.Bu hastalık için yapılan ameliyata Sinüzit ameliyatı (FESS yada ESC’de) denmektedir. Endoskobik olarak yapılan bu burun ameliyatı Navigasyon, debrider , balonsinoplasti teknikleri ve ekipmanları ilede desteklenmektedir.Kolay bir ameliyat olup hasta aynı gün ya da 1 gün sonrasında taburcu olabilir .

Bir Burun ameliyatıda estetik amaçlı yapılan burun estetiği yani rinoplasti ameliyatlarıdır.Bu burun ameliyatında burun şekil olarak değişikliğe uğrar.Yüzle uyumlu , doğal , yapıldığı belli olmayan bir burun planlanmalıdır .Bu yönde verilen kararlar olumlu bir şekilde sonuçlanan ameliyatlar olur . Güzellik ne kadar göreceli bir kavram olsada aynı zamanda altın oran denen kurallara sadık kalınmalıdır. Birçok teknik kullanılmaktadır , açık veya kapalı , ultrasonik , mikromotor , push down tekniği gibi.Sonuç olarak ne kullanılırsa kullanılsın sonuç başarıya varmak olmalıdır, ameliyat sonrası şişmemek veya morarmamak  için başvurulan teknikler hiçbir şekilde sonucu etkilememelidir.